Dům pod dubem


House under the Oak tree
Dům pod dubem

realizace 2010
Újezd nad Lesy

Autorská zpráva:

Plocha parcely:416m2
Délka parcely:28,3m
Šířka parcely:14,7m
Zastavěná plocha: 89,8 m2
Užitná plocha: 135,4m2
Délka objektu:11,4m
Šířka objektu:8,2m
Výška objektu:6,5m

Rodinný dům je navržen jako dvoupatrová nepodsklepená dřevostavba systému 2-by-4 pro mladý manželský pár, který se chystá založit rodinu. Umístění objektu na pozemek je podřízeno vzrostlému dubu v severozápadní části, který se manželé rozhodli zachovat. Na jižní straně pozemku je navržena garáž , vstup a nekryté stání pro automobil.

1NP
Vstup do objektu je z východní části. Následuje zádveří s šatními vestavěnými skříněmi (hloubka 60cm), vstupem do technické místnosti a do předsíně. Z předsíně se přes šoupací dveře vstupuje do velkého obývacího pokoje, který je propojen s kuchyní a jídelnou, do koupelny, na kterou navazuje sauna a WC. Obývací pokoj má dva výstupy na terasu, francouzským oknem a velkým posuvným oknem. Prostor pod ramenem schodiště je využit jako saunové lehátko. Světlá výška 1NP je 260 cm.

2NP
V prvním patře jsou situovány celkem 3 ložnice s vestavěnými šatními skříněmi, WC a koupelna. Světlá výška 2NP je 260cm.

STŘECHA
Střecha je navržena jako plochá zelená extenzivní z důvodu zamezení přehřívání objektu v letních měsících. Je vyspádovaná k západní straně, kde je také svod dešťové vody. Atika je pokryta titanzinkovým plechem, stejně tak stříška nad vstupem. Přístup na střechu je kovovým žebříkem kotveným na severní části fasády.

FASÁDA
Skladba fasády od exteriéru do interiéru (celkem 37 cm):
2-3 cm horizontální laťování modřín http://www.palubkyrezivo.cz/ceniky/skenovat0001.jpg
Klasická profil, sibiřský modřín
4cm odvětraná mezera
Kontaktní difůzní folie
6 cm Tepelná izolace
1,5 cm OSB deska
14 cm nosná konstrukce a tepelná izolace
Parotěsná fólie
6 cm instalační rošt se zateplením
2,5 cm OSB + sádrokarton
PŘÍČKY
Skladba interiérové příčky (celkem 15 cm):
2,5 cm OSB + sádrokarton
10 cm nosná konstrukce a tepelná/zvuková izolace
2,5 cm OSB + sádrokarton

OKNA
V celém objektu jsou dřevěná okna. V koupelnách v 1NP a 2NP jsou okna s mléčným sklem (popř. s fólií), aby dovolila difuzní osvětlení, ale zaručila intimitu, stejně tak v okně v americké šatně v 2NP. Okna na jižní fasádě jsou navržena s předokenními exteriérovými žaluziemi, aby se zamezilo přehřívání vnitřních prostor. Předokenní žaluzie jsou navrženy tak, aby zajížděly do prostoru mezi odvětrávanou fasádou a rámem oken. Výška stavebního otvoru oken v 2NP na jižní fasádě je 900mm od čisté podlahy.

STŘÍŽKA
Na jižní a východní fasádě je navržena střížka, která má snížit přímé oslunění vnitřních prostor v případě, že nebudou staženy předokenní žaluzie a zároveň sloužit jako podpora pnoucím rostlinám, popř. k zavěšení houpací sítě apod. Ze spodní strany střížky jsou exteriérová světla.